Svarbu žinoti, kad nėra tokios antivirusinės sistemos, kuri užtikrina visišką apsaugą nuo kompiuterinių virusų. Yra nerašyta taisyklė: būtinai atsiras virusas, kurio neatpažins Jūsų antivirusinė sistema, kad ir kokia ji būtų, kad ir kiek ji kainuotų. Yra ir kita taisyklė: jei yra vartotojas, kurio kompiuterį pukiai apsaugo viena antivirusinė, atsiras vartotojas, kurio kompiuteris bus pažeistas virusu su ta pačia antivirusine.
Virusas - tai kenkėjiška programa, kuri veikia savo nuožiūra ir neatsiklauso vartotojo dėl atliekamų veiksmų. „Piktasis virusas“ užkrėčia kompiuterio programas, sugadina dokumentus, duomenų bazes ir kitą neretai svarbią informaciją. „Švelnusis virusas“ dažniausiai Trojos arklio pavidalu vargina įkyriomis reklamomis, sulėtina kompiuterio veikimą, kartais visiškai sutrikdo operacinės sistemos veikimą, tačiau nekenkia Jūsų duomenims.
Kas kuria virusus? Tai žmonės, kurie arba nori pripažinimo (genijai, nesuvokiantis savo veiksmų pasekmių), arba tiesiog dirba savo darbą už tam tikrą atlygį (profesionalai). Internetas ne tik didžiausia Pasaulyje informacijos talpykla, bet ir didžiausia rinka, juk Interneto vartotojų skaičius auga nuolat. Todėl norinčių pasireklamuoti, pasiūlyti ir parduoti netrūksta. O sužinoti apie vartotojų poreikius, pomėgius padeda slapta veikiančios programos (šnipai), kurias vartotojai nepastebimai gauna dovanų su pvz. kokia nors gražia nemokama ekrano užsklanda (Trojos arklys). Išvada: nemokamai Internete kaip ir realiame gyvenime – sūris spąstuoise . Kita virusų rūšis greitai paverčia vartotojo kompiuterį reklaminių el. laiškų (SPAM) siuntimimo stotimi. Tai SPAM virusai, gali išsiųsti dešimtis laiškų per minutę vizualiai visiškai nepastebimai, nors kompiuterio veikimas tokias atvejais paprastai ženkliai sulėtėja.
Gyvenimas be antivirusinės - tik ekstremalių pojučių mėgėjams.
Antivirusinė sistema – tai programa, kuri stebi kompiuteryje vykstančius procesus bei atliekamas operacijas su failais su tikslu atrasti ir užblokuoti virusų ir kt. keknkėjiškų komponentų veiksmus. Iš esmės antivirusinė programa - prevencinė priemonė, kuri yra skydas tarp Jūsų kompiuterio aplinkos ir išorinės Interneto erdvės ar išorinių laikmenų (CD/DVD diskai, kietieji diskai, Flash tipo laikmenos, atminties kortelės) ir kartų filtras nuo kenkėjiškų procesų. Virusui užtenka pralaužti tą skydą arba rasti jame silpną vietą ir tuomet jis tampa padėties šeimininku: antivirusinė gali kovoti, “spardytis”, bet greičiausiai ji nebepajėgs duoti atkirtį virusui, kuris jau įsiskverbė į sistemą. Ką tada daryti? Paprasčiausias būdas – patikrinti kompiuterį keliomis antivirusinėmis, blogiausiu atveju perinstaliuoti operacinę sistemą. Kitas būdas atlikti sudėtingą analitinį virusų valymą naudojant skirtingus valymo įrankius, nagrinėjant Windows registrą, sisteminius failus, tikrinant sisteminius failus, tvarkykles, jų CRC kontrolines sumas ir t.t. Praktikoje dažniausiai taikomas pirmasis metodas, nes tai patikimiausia priemonė atsikratyti kompiuteryje esančių virusų, ir beveik visada tai pats greičiausiais būdas. Antrasis metodas taikomas, kai kompiuteryje yra daug svarbių programų, kurių perinstaliavimas reikalauja tas programas aptranaujančių specialistų atvykimo, priedo dažniausiai tas kompiuteris turi pastoviai veikti (atlieka serverio funkcijas). Bet kuriuo atveju, jei kopmpiuteryje atsirado virusų, juos reikia išsivalyti. Kreipkitės į draugus arba į specialistus, pvz. į mus mob. tel.: 8-604-65631.
Kuri antivirusinė geresnė?
Rinkoje yra daug antivirusinių sistemų. Plačiau žinomos: Kaspersky AV, ESET NOD32, AVira AV, McAffe Total Security, Symantec AV, Softwin BitDefender AV. Šios antivirusinės sistemos yra komerciniai produktai. Už galimybę naudotis jais, reikės susimokėti už licenciją, kurią teks pirktis metams, dviems, kaip numatyta galutinio vartotojo sutartyje. Licencija reikalinga tam, kad gautumet atnaujinimus, iš kurių antivirusinė sužinos apie naujausius virusus ir instrukciajas, kaip kovoti su jais.
Jei negalite sau leisti sumokėti apie 100-150 Lt už antivirusinės sistemos licenciją arba jos pratęsimą, ne bėda – namų vartotojams ir nepelno siekaiančioms organizacijoms yra nemokamos antivirusinės sistemos. Jei jų efektyvumas ir nusileidžia komerciniams produktams, bazinę apsaugą nuo virusų, šnipų, trojanų nemokamos antivirusinės tikrai užtikriną. Čia rasite nemokamų ativirusinių aprašymus ir nuorodas atsisiuntimui.
Tai kokia pasirinkti antivirusinę? Nemokama ar susimokėti ir įsigyti komerinę licenciją? Kuri iš jų geriau apsaugos nuo virusų?
Visų pirma renkantis antivirusinę, reikėtų atsižvelgti į tokius kriterijus:
kiek vartotojas turi patirties naudojantis kompiuterių ir naršant Internete;
koks vartotojo darbo su kompiuterio pobūdis, vartotojo pomėgiai, naršymo ypatumai ir t.t.;
kokio pajėgumo pats kompiuteris.
Jei norite sužinoti, kokia antivirusinė geresnė, užeikite į antivirusinių sistemų testavimo centrus AV-Comporatives ir Virus Bulletin.
Pasikliauti vien antivirusine sistema nėra išmintinga.
Geriausia antivirusinė ne parduotuvėje - ji Jūsų galvoje. Gal kiek neįprastas teiginys, tačiau nuo naudojimosi kompiuteriu, Internetu kultūros ir žinių labai priklauso tikimybė pasigauti virusą. Pvz., kuo mažiau vartysit nepatikimus komercinius puslapius, pramoginio turinio puslapius, tuo rečiau būsit atakuojami virusų, trojos arklių, šnipų ir kitokių kenkėjiškų programų. Patarimus, kaip apsisaugoti nuo virusų, rasite čia.